Veselīga un droša uztura ieteikumi grūtniecēm

Visiem ir zināms, ka veselīgs dzīvesveids uzlabo dzīves kvalitāti un pagarina pilnvērtīgi nodzīvotā mūža ilgumu. Tomēr, ne visiem ir pietiekama motivācija, lai kaut ko mainītu savos paradumos. Dažkārt mēs zinām, kā būtu pareizi, bet mums ir slinkums to īstenot dzīvē. Grūtniecība varētu būt īstais brīdis, lai sāktu domāt par savu veselību, jo tad atbildība ir jāuzņemas ne tikai par sevi, bet arī par gaidāmo bērnu. Būtu tikai normāli, ja sieviete, uzzinājusi, ka ir stāvoklī, grieztos pie sava ārsta vai uztura speciālista, lai noskaidrotu visu par sabalansētu uzturu grūtniecības laikā. Ir veikts pētījums, ka sievietes, kas plāno grūtniecību un grūtnieces daudz vairāk interesējas par sabalansētu uzturu.

Tomēr, šā gada martā veiktā pētījumā ir pierādījies, ka daļai grūtnieču trūkst zināšanu par veselīga uztura pamatprincipiem. Galvenokārt grūtnieces slikti orientējas jautājumos par uzturvielu grupām, nezina kuros produktos ir šķiedrvielas un kādēļ tās ir būtiskas. Trūkst zināšanas arī par taukvielām un kalorijām. Lai nu kā, grūtnieces tomēr cenšas dzīvot veselīgi, jo apzinās veselīga dzīvesveida, tai skaitā uztura, pozitīvo lomu savas un gaidāmā bērna veselības veicināšanā un saglabāšanā. Zemāk seko daži veselīga un droša uztura ieteikumi grūtniecēm.

Daži uztura ieteikumi grūtniecēm

 • Uztura ieteikumi grūtniecēm

  Uztura ieteikumi grūtniecēm (attēls: fdlifestyle.com)

  Ja grūtniecības laikā svars pieaug straujāk, nekā jūs to vēlētos, noskaidrojiet, cik kaloriju jums dienas laikā jāuzņem un mēģiniet pāris dienas sarēķināt uzņemto kaloriju daudzumu. Ja tas izrādās stipri lielāks nekā vēlamais, mēģiniet samazināt uzņemto kaloriju daudzumu, izslēdzot nevērtīgās kalorijas – cukuru, cepumus, saldinātas limonādes, konfektes Utt..

 • Ēdiet pārtiku ar zemu tauku saturu. Pērciet liesāku gaļu, liesos piena produktus. Gaļu var cept bez taukvielām folijā vai cepšanai paredzētos maisiņos.
 • Lietojiet vienīgi augstvērtīgu eļļu. Labākās eļļas cepšanai ir olīveļļa un rafinēta rapšu eļļa.
 • Vismaz divas reizes nedēļā ēdiet labi pagatavotas zivis. Izvairieties no svaigām zivīm un zivju konserviem.
 • Augļus un dārzeņus tvaicējiet pēc iespējas īsāku laiku un nelielā ūdens daudzumā.
 • Gaļai, zivīm jābūt kārtīgi pagatavotām, olām jābūt kārtīgi izvārītām vai izceptām.
 • Grūtniecības laikā centieties izvairīties no nenogatavinātiem piena produktiem (neēdiet pelējušos sierus un mīkstos sierus), nelietojiet nepasterizētus piena produktus.
 • Centieties pēc iespējas retāk ēst aknas un to produktus. Ja ļoti gribās, pagatavojiet pastēti no bioloģisko saimniecību lopu aknām.
 • Atsakieties no rafinētā (baltā) cukura. Saldiniet ēdienus un dzērienus ar medu vai nerafinētu cukuru. Kāri pēc saldumiem remdējiet ar augļiem un riekstiem, nevis ar kūkām un šokolādi. Dzeriet ne vairāk kā divas līdz trīs tases vieglas kafijas un ne vairāk kā četras tases melnās tējas dienā. Nedzeriet daudz gāzētus, saldinātus dzērienus.
 • Dzeriet tīru ūdeni, zāļu tēju, atšķaidītu sulu, minerālūdeni. Izdzertajam šķidruma daudzumam jābūt vismaz 2 litri dienā.
 • Ēdiet daudz svaigus dārzeņus un augļus, lai nodrošinātu sevi un gaidāmo bērniņu ar vitamīniem. Augļos un dārzeņos esošās šķiedrvielas palīdzēs cīņā ar aizcietējumiem.
 • Pārliecinieties par pārtikas produktu derīguma termiņu, ja rodas šaubas par produkta svaigumu, nelietojiet to uzturā.
 • Mazgājiet rokas pirms un pēc maltītes gatavošanas. Augļus un dārzeņus mazgājiet ļoti rūpīgi, nomizojiet veiklā pirktos augļus un dārzeņus.