Karobs – Labākā šokolādes alternatīva

Karobs (citur arī Kerobs) ir maizes koka pākšu pulveris. Maizes koks (Ceratonia siliqua) ir mūžzaļš koks vai krūms, kas var sasniegt pat 15 metru augstumu. Tas galvenokārt aug Vidusjūras apgabalā, Dienvideiropā un Ziemeļāfrikā. Maizes koks pieder pākšaugiem. Tas lielākoties tiek audzēts dēļ ēdamajām pākstīm, kuras var sažāvēt un samalt pulverī, tādējādi iegūstot karobu.

Karoba pākstis satur mazāk tauku nekā šokolādes pupiņas, turklāt tās ir saldas, jo tajās ir līdz pat 40 % saharozes un citu cukuru. Tātad, gatavojot saldumus, jāpievieno mazāk cukura. No karoba pākstīm maļ miltus, kurus izmanto kulinārijā, dažādu kūku un saldumu gatavošanā. Vēl no karoba pulvera var gatavot arī dzērienus, jo tas šķīst gan aukstā, gan karstā ūdenī.

Karobs pret kakao – salīdzinājums

Karobs 100 g Kakao pulveris 100g
Kalorijas 225 228
Tauki 1 g (piesātinātie 0g) 14g (piesātinātie 8 g)
Ogļhidrāti 49 g 2 g
Olbaltumvielas 5 g 20 g
Šķiedrvielas 40 g 33 g
Kalcijs (% no dienas devas) 35 % 13 %
Dzelzs (% no dienas devas) 16 % 77 %
Nātrijs (% no dienas devas) 1 % (21 mg) 1 % (21 mg)

Karobs

Karobs (Spied uz attēla, lai palielinātu)

Kakao

Kakao (Spied uz attēla, lai palielinātu)

Kakao pulveris satur maz holesterīnu un nātriju, tas ir labs olbaltumvielu un šķiedrvielu avots. Vēl kakao ir labs minerālvielu – dzelzs un kālija, cinka, vara, mangāna, magnija un fosfora avots uzturā.

Maizes koka pulveris satur lielu daudzumu šķiedrvielu un ļoti maz tauku. Tajā nav ne kofeīna ne teobromīna. Pulveris ir dabīgi salds, pēc garšas līdzīgs šokolādei. Var lietot kā dzērienos, tā arī konditorejas izstrādājumos. Labi šķīst gan siltā, gan aukstā ūdenī. 100 g satur: 222 kcal, olbaltums 4 g, ogļhidrāti 40 g, tauki 1 g.

Karobu var iegādāties, piemēram, veikaliņā Rudra

Karoba pulvera cepumi

1,5 gl ūdens, 1 gl. valriekstu vai citu riekstu. 1 gl dateles, 0,5 tējk. sāls, 2 tējkarotes vaniļas cukura, 1,25 gl rupjie kviešu milti, 1 gl. rozīnes, 1 glāze maizes koka pulvera.

Pagatavošana: Dateles vāra līdz tās kļūst mīkstas. Riekstus sasmalcina, pievieno ūdeni, sāli, dateles, vaniļas cukuru, un visu samaisa, Pēc tam pievieno rozīnes, maizes koka pulveri un miltus. Vēlreiz visu kārtīgi samaisa. No mīklas veido mazus cepumus un cep 175 C temperatūrā 20 – 25 min.